Jak rozliczyć PIT 37 w 2019 roku?

PIT 37 jest najpopularniejszym typem formularza, służącego do rozliczania podatków z urzędem skarbowym. Każdego roku za jego pomocą składa deklarację około 20 milionów osób fizycznych w Polsce. PIT 37 umożliwia rozliczanie między innymi przychodów z umowy o pracę, stosunku służbowego, pracy nakładczej, różnego rodzaju umów cywilnoprawnych, stypendiów, zasiłków, rent czy emerytur. Znajduje zastosowanie jedynie w przypadku przychodów uzyskiwanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem płatnika. Mogą być to jedynie przychody opodatkowane według skali – 18% lub 32%.

Co zmienia się od 2019 roku?

Podatnicy rozliczający w 2019 roku dochody z roku 2018 powinni uwzględnić zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Finansów. Przede wszystkim zmianie uległa kwota wolna od podatku – która została zwiększona z 6600 zł do 8000 zł. Jeżeli więc dochody nie przekroczyły tej wartości, wówczas nie trzeba płacić podatku. Nadal konieczne jest jednak złożenie deklaracji PIT. Poprawce ulega również kwota zmniejszająca podatek, której maksymalna wysokość zwiększyła się z dotychczasowego 1088 zł do 1440 zł.

Podatnicy korzystający z rozliczenia PIT 37 mogą również skorzystać z uproszczenia Krajowej Administracji Skarbowej, która przygotowała elektroniczną platformę na Portalu Podatkowym. Można uniknąć obowiązku samodzielnego składania deklaracji, jeżeli zaakceptujemy zeznanie sporządzone przez urzędników. Formularze będą dostępne do przeglądania od 15 lutego do 30 kwietnia 2018 roku. W tym przypadku nie będzie jednak możliwości uwzględniania dodatkowych ulg i odliczeń.

Rozlicz PIT 37 błyskawicznie i bezpiecznie – bez wychodzenia z domu

Najwygodniejszym sposobem rozliczenia PIT 37 jest skorzystanie z programu do sporządzania e-deklaracji, np. PIT Format. Nie musimy wtedy tracić czasu na dojazd do urzędu skarbowego i stanie w kolejce do okienka. Wystarczy, że pobierzemy program na dysk komputera lub złożymy deklarację online, poprzez stronę internetową. Naszym zadaniem będzie wybór odpowiedniego wzoru formularza. Następnie należy wskazać sposób rozliczania się – samodzielnie czy wspólnie z małżonkiem. Dalej uzupełniamy własne dane osobowe oraz wskazujemy urząd skarbowy, do którego zamierzamy przesłać PIT. Kolejno trzeba będzie zebrać otrzymane od pracodawców formularze PIT-11 oraz PIT-8C i na ich podstawie uzupełnić pola dotyczące uzyskanych przychodów oraz odprowadzonych składek na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli pracodawca nie dostarczył nam w terminie takich druków, wtedy musimy dane samodzielnie oszacować.

Program do elektronicznych deklaracji automatycznie wypełnia wszystkie pola z wartościami liczbowymi i na tej podstawie wylicza ostateczną kwotę podatku. Możemy również uwzględnić przysługujące nam ulgi i odliczenia – np. na internet, ulgę prorodzinną, rehabilitacyjną czy budowlaną, a także przekazać 1% podatku na organizację OPP. Wysłanie deklaracji nie wymaga jakiegokolwiek podpisu – wystarczy wskazać kwotę przychodu z ubiegłego roku i odebrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO).

Co w przypadku, jeżeli nie jesteśmy pewni w jaki sposób wypełnić formularz? Wtedy warto skorzystać z opcji automatycznego kreatora, który przeprowadzi nas przez każdy etap sporządzania deklaracji PIT 37. Znajdziemy ją m.in. w programie pit-format.pl, obok trybu aktywnych deklaracji. Wartą uwagi opcją w tym systemie są również rozliczenia PFR – czyli na podstawie wstępnie wypełnionego zeznania, po pobraniu danych z osobistego profilu podatnika na stronie Ministerstwa Finansów. Wówczas nie musimy wpisywać jakichkolwiek danych osobowych do formularza.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.