Baterie podtynkowe – stały element nowoczesnej łazienki

Przyglądając się łazienkom w polskich domach i mieszkaniach nie można nie zauważyć tego, że coraz częściej spotykanym trendem jest ten, który zakłada minimalizację obecnych w nich detali. Właściciele łazienek wychodzą z założenia, że armatura powinna cechować się ergonomicznością i atrakcyjnością wizualną, podczas gdy instalacje nie muszą rzucać się wcale w oczy. Osiągnięcie tego celu jest możliwe przede wszystkim wówczas, gdy decydujemy się na baterie podtynkowe.

Baterie podtynkowe – przegląd zalet

Przez wiele dziesięcioleci armatura pełniła przede wszystkim funkcję użytkową. Jeśli była jednocześnie atrakcyjna wizualnie, stanowiło to jej dodatkowy atut. Kluczowe znaczenie miała jednak jej przydatność. Z czasem jednak zaczęło się to zmieniać, a bateria jako element aranżacji wnętrza nie tylko prezentowała się znakomicie, ale również pobudzała wyobraźnię osób, które do tej pory nie myślały o takiej jej funkcji. Wzrosło też zainteresowanie minimalizmem, a ten zakładał, że w łazience widoczne ma być tylko to, co naprawdę wartościowe. Nietrudno się domyślić, że przyłącza charakterystyczne dla baterii natynkowych nie zasługiwały na takie miano. Wszystko to sprawiło, że baterie podtynkowe zaczęły być doceniane przez kolejnych użytkowników. Osoby decydujące się na to złota podtynkowa bateria umywalkowa trafiła do ich łazienki, chwaliły zarówno jej piękno, jak i wygodę użytkowania. Z czasem zyskiwały też coraz szersze grono naśladowców.

Złota podtynkowa bateria umywalkowa wodospad

Złota podtynkowa bateria umywalkowa wodospad

Oczywiście, relatywnie szybko zaczęto mówić też o pewnych niedociągnięciach baterii podtynkowych przestrzegając przede wszystkim przed samodzielnym montażem. Nie ma formalnego zakazu montowania baterii bez wsparcia ze strony profesjonalistów. Należy jednak liczyć się z tym, że takie podejście może skutkować dość poważnymi błędami. Za pewien minus baterii podtynkowej uważa się też to, że nie da się o niej myśleć inaczej niż jako o rozwiązaniu tworzonym na lata. Jej wymiana wiąże się z koniecznością dostania się do części umieszczonych w ścianie, a to generuje konieczność przeprowadzenia remontu łazienki. Zdecydowana większość osób wybierających tego rodzaju rozwiązanie nie ma jednak wątpliwości, co do tego, że ewentualne niedociągnięcia są przyćmiewane przez zalety baterii podtynkowej.

Bateria podtynkowa w nowoczesnej łazience

Baterie podtynkowe są dziś produkowane przez wielu producentów. Poszczególne modele znacząco różnią się między sobą, możemy więc liczyć między innymi na piękne baterie w stylu retro. Dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być jednak to, że w sprzedaży dominują baterie nowoczesne, z wysokopołyskowymi elementami w kolorze miedzi i złota. Idealnie sprawdzają się one w łazienkach minimalistycznych. Pozostają w zgodzie z najważniejszymi wyznacznikami tego stylu, a jednak zwracają na siebie uwagę także dlatego, że charakteryzuje je dekoracyjność ożywiająca surowe pomieszczenie.

Dominują modele pokryte warstwą chromu – tak połyskującego, jak i matowego. Coraz częściej mamy jednak do czynienia również z oryginalnymi bateriami łazienkowymi z motywami roślinnymi. Tylko od kupujących zależy też to, czy zechcą sięgnąć po rozwiązania jednouchwytowe, czy też po znacznie bardziej klasyczne baterie z dwoma uchwytami. Oba typy są tak samo funkcjonalne, a różnice w wyborze wynikają przede wszystkim ze zróżnicowanych upodobań stylistycznych i przyzwyczajeń.

Elementy składowe baterii podtynkowych

Sięgając po baterie podtynkowe należy pamiętać o tym, że ich wyjątkowo ważnym elementem są nie tylko części natynkowe, ale i te, które znajdą się pod warstwą tynku. Niekiedy wybiera się je z mniejszą starannością, tymczasem błędy w tym zakresie prowadzą do tego, że bateria nie jest tak wytrzymała, jak moglibyśmy sobie tego życzyć. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zrezygnowanie z eksperymentowania i sięganie przede wszystkim po te zestawy elementów podtynkowych, które są oferowane przez samych producentów baterii. Nawet, jeśli nie są one najtańsze, przyszła wytrzymałość baterii z pewnością zrekompensuje nam tego rodzaju wydatek.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.