3 sierpnia 2016 weszła w życie zmiana w Kodeksie Pracy dotycząca kobiet w ciąży i tych karmiących piersią. Jest to wynik wcielenia unijnej dyrektywy 2006/54/WE, który ma na celu działanie na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn na płaszczyźnie kształcenia, awansu zawodowego, warunków pracy i zatrudnienia.
Ustawa z 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy- Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw zgodnie z tematem wprowadziła zmiany w artykule 176 Kodeksu Pracy. Zmiany tego artykuły dotyczą pracy kobiet w warunkach bardzo uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia.
W § 1 czytamy, iż kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią zakazuje się wykonywania pracy o charakterze niebezpiecznym, uciążliwym, mogącej zaszkodzić zdrowiu to znaczy mogą niekorzystanie wpływać na zdrowie kobiet, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.
Z kolei 2 § upoważnia Radę Ministrów do stworzenia spisu prac, które będą zakazane dla kobiet w ciąży i tych karmiących piersią, gdyż mogą negatywnie wpłynąć na ich zdrowie, rozwój płodu i karmienie dziecka piersią. Mowa tutaj o:
- Pracach mających związek ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym, wliczając w to ręczny transport ciężarów;
- Określonych pod kątem sposobu i warunków pracy, biorąc pod uwagę także czynniki środowiska pracy a także skali występowania tego zjawiska.
Obecnie obowiązujący wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych pochodzi z Rozporządzenia Ministrów z 10 września 1996r. Nowe rozporządzenie ma wejść w życie na podstawie wyżej wymienionego artykułu Kodeksu Prac, jednakże Rząd ma, aż 9 miesięcy na utworzenie takiej listy, to znaczy do maja 2017 roku. Jest to maksymalny czas pojawienia się nowego rozporządzenia.
Dlaczego doszło do nowelizacji art. 176 Kodeksu Pracy? Ma to swoje źródło w naruszeniu przez prawo polskie równouprawnienia płci w zakresie dostępu do zatrudniania określonego przez Unię Europejską. To właśnie Komisja Europejska wniosła zastrzeżenia dotyczące art. 176 Kodeksu Pracy, który w poprzedniej wersji zabraniał w sposób ogólny zatrudniać kobiety w warunkach szkodliwych i przy pracach szczególnie uciążliwych. Według Komisji przepisy te naruszały unijne dyrektywy , które nakazują równe traktowanie kobiet i mężczyzn w kwestii zatrudnienia, awansu, kształcenia zawodowego oraz warunków pracy. Zastrzeżenie komisji odnosiło się do tego przepisu, gdyż według nich dotyczył wszystkich kobiet, a nie tylko w ciąży i karmiących piersią. Natomiast zmiana drugiego ustępu dotyczyła braku wytycznych odnoszących się do treści rozporządzenia, w którym to Rada Ministrów miała zaprezentować wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodzących zdrowiu.
Dobrze że jest taka ochrona prawna nie musimy się dodatkowo stresować.