Pręty to wyroby hutnicze wyróżniające się na tle innych rozwiązań tym, że charakterystyczna dla nich długość jest większa niż ich przekrój. Tworzy się je w procesie walcowania, a tym, co wyróżnia je na tle innych wyrobów hutniczych, jest przede wszystkim ich duża sztywność. Można je podzielić na co najmniej kilka grup, a jedną z ich najpopularniejszych odmian są pręty gwintowane.
Czym właściwie jest gwint?
Gwint jest elementem technicznym, którego znakiem rozpoznawczym jest obecność nacięć znanych jako zwoje. Nacięcia te mogą być – w zależności od konkretnych potrzeb kupujących – zarówno wypukłe, jak i wklęsłe. Tworzą spiralny kształt i to właśnie on pozwala nie tylko na precyzyjne dopasowanie elementów, ale i na ich mocowanie. Gwinty można dzielić na kilka sposobów, w tym choćby ze względu na sposób skręcania (prawy i lewy) oraz na kształt. To właśnie ostatni z wymienionych tu podziałów wydaje się szczególnie popularny, warto więc wspomnieć, że mamy do czynienia zarówno z gwintami trapezowymi, jak i z prostokątnymi, okrągłymi, stożkowatymi, tocznymi i walcowymi.
Pręty gwintowane – wybór materiału
Pręty gwintowane mogą być wykonane z co najmniej kilku rodzajów materiałów. Co przy tym warte podkreślenia, wiedza na temat ich specyfiki jest ważna nie tylko wtedy, gdy analizuje się funkcję estetyczną tych elementów konstrukcyjnych. Wybór odpowiedniego materiału przesądza też o odporności zarówno samego pręta, jak i konstrukcji powstającej z jego użyciem. Największą popularnością cieszą się pręty gwintowane wykonane ze stali nierdzewnej, choć w sprzedaży nie brakuje również rozwiązań wykonanych z aluminium, miedzi, a nawet prętów gwintowanych mosiężnych.
Profesjonalne zastosowania prętów gwintowanych
Na tle innych rozwiązań pręty gwintowane wyróżniają się tym, że są wyjątkowo silnymi łączami. Zespalają nie tylko mocno, ale również trwale, nie powinniśmy być więc zaskoczeni tym, że znajdują zastosowanie w wielu elementach konstrukcyjnych. To właśnie one wydają się najlepszą opcją podczas łączenia konstrukcji bazujących na szalunkach. Trudno też wyobrazić sobie inne rozwiązanie, gdy w grę wchodzi montaż więźby dachowej. Pręty gwintowane mogą tez spełniać funkcję stabilizacyjną, z którą mamy styczność choćby w odniesieniu do konstrukcji żelbetowych.
Choć pręty gwintowane kojarzymy przede wszystkim z budownictwem, branża budowlana nie jest wcale jedyną, która wykazuje zainteresowanie nimi. Można spotkać je choćby w meblarstwie, gdzie łączą ze sobą kolejne elementy konstrukcyjne mebli, interesuje się nimi przy tym również motoryzacja i ogrodnictwo. Co szczególnie ciekawe, zakup prętów gwintowanych jest też atrakcyjny dla majsterkowiczów-amatorów. Ci często tworzą z ich użyciem ramki na obrazy, lustra oraz inne elementy dekoracyjne.
Szerokie spektrum możliwości ich wykorzystania uświadamia, że miejsce zakupu prętów gwintowanych nie jest bez znaczenia. Tu na szczególne zainteresowanie wydaje się zasługiwać specjalistyczna hurtownia, w której można dodatkowo zaopatrzyć się w śruby i wiertła. Robiąc hurtowe zakupy można ograniczyć ryzyko kupienia niewłaściwych rozwiązań. Ich plusem jest też opłacalność finansowa.