Certyfikaty Ministerstwa Finansów i jakość świadczonych usług księgowych

Biura rachunkowe, podobnie jak wszystkie inne przedsiębiorstwa usługowe, bardzo chętnie chwalą się posiadaniem różnego rodzaju certyfikatów, wyróżnień, czy też dyplomów poświadczających udział w szkoleniach, czy konferencjach branżowych. Certyfikaty takie mają stanowić dowód wysokiej jakości obsługi, rzetelności, a także wysokich kwalifikacji pracowników.

Jeszcze do niedawna certyfikaty w biurach rachunkowych były przede wszystkim świadectwem jakichś dodatkowych kompetencji lub umiejętności, stanowiąc czasem po prostu prestiżowy dodatek. Wysokie wymagania ustawowe dotyczące wejścia na rynek (czyli otwarcia biura rachunkowego) same w sobie były gwarancją, że w biurze, mówiąc kolokwialnie, „znają się na rzeczy”. Jednak deregulacja zawodu księgowego i zniesienie obowiązku kilkuletniej praktyki oraz obowiązku zdania państwowego egzaminu spowodowały, że w tej chwili biuro rachunkowe może otworzyć praktycznie każdy.

To sprawiło, że certyfikaty poświadczających kwalifikacje i wysoką jakość usług zdecydowanie zyskały na znaczeniu. Klienci wybierając biuro, szukają potwierdzenia kompetencji jego pracowników właśnie we wszelkiego rodzaju certyfikatach. Nie powinno  zatem dziwić, że jeśli działające w Sosnowcu biuro rachunkowe nie będzie posiadało takich certyfikatów, a biuro rachunkowe z Dąbrowy Górniczej będzie w stanie udowodnić za ich pomocą swoje kompetencje, to właśnie ten drugi podmiot będzie miał dużo więcej klientów.

Aktualnie najbardziej wartościowym certyfikatem w księgowości jest certyfikat wydawany przez Ministerstwo Finansów. Certyfikat można uzyskać wyłącznie zdając egzamin państwowy. Od 2009 roku do przystąpienia do egzaminu nie jest jednak wymagane poświadczenie praktyki w księgowości oraz wykształcenia, nie zmienia to faktu, że po zdaniu egzaminu można ubiegać się o certyfikat księgowy, a tutaj już wymagane jest udokumentowanie zarówno praktyki jak i wykształcenia. W praktyce, aby zdać egzamin należy mieć rozległą wiedzę, nie tylko księgową, trzeba być również na bieżąco ze zmianami, które jak wiemy są bardzo dynamiczne i tylko osoba, która siedzi w temacie od lat będzie doskonale orientowała się w ekosystemie księgowym i tych wszystkich zmianach.

certyfikat

Zdanie egzaminu państwowego pod egidą Ministerstwa Finansów poświadcza wysoką wiedzę w zakresie księgowości, dlatego też ten typ potwierdzenia kompetencji jest najbardziej ceniony i daje największy prestiż. Dzięki niemu biura rachunkowe są w stanie pokazać potencjalnemu klientowi, że posiadają zarówno wiedzę, jak i umiejętności oraz najświeższe informacje, które pozwalają na uniknięcie problemów w rozliczeniach i jednocześnie przyczyniają się do zoptymalizowania podatków danej firmy, oczywiście ściśle zgodnie z literą obowiązujących przepisów.

Warto wspomnieć, że na stronie Ministerstwa Finansów znaleźć można wykaz osób posiadających certyfikat. Więcej informacji znaleźć można w tym miejscu https://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/dzialalnosc/egzaminy-zawodowe/certyfikat-ksiegowy/wykaz-osob-posiadajacych-certyfikat-ksiegowy

You may also like...