Własna firma czy etat? Co i kiedy wybrać?

Utrzymujące się od dłuższego czasu niskie bezrobocie sprawia, że znalezienie dobrej pracy dla wielu osób nie stanowi większego problemu. Mimo to każdego dnia w Polsce powstaje około 1000 nowych firm, z czego większość to jednoosobowe działalności gospodarcze. Dobra koniunktura gospodarcza sprzyja zatem zarówno osobom chcącym realizować się zawodowo na etacie, jak i osobom marzącym o własnym biznesie. Co zatem lepiej wybrać – etat czy firmę?

Kiedy wybrać zatrudnienie na etacie?

Zatrudnienie na etacie kojarzy się ze stabilizacją i bezpieczeństwem, szczególnie jeśli mamy podpisaną umowę o pracę na czas nieokreślony. Pewność otrzymywania co miesiąc pensji, niemartwienie się o podatki i składki na ZUS, czy wreszcie unormowany czas pracy to dla wielu osób wartości same w sobie, o które warto zabiegać. Do zalet etatu należą również wszystkie przywileje pracownicze takie jak choćby prawo do urlopu wypoczynkowego. Nie sposób także wspomnieć o pozapłacowych benefitach, na jakie mogą liczyć etatowcy w niektórych (z reguły większych) firmach – np. na bezpłatne szkolenia, prywatną opiekę medyczną, czy atrakcyjne pakiety sportowe.

Oprócz niewątpliwie wielu zalet praca na etacie ma jednak także swoje wady. Pracownicy, szczególnie ci niższego szczebla, często narzekają na nudę, brak wpływu na działalność firmy, niewielkie szanse na rozwój i awans, niskie wynagrodzenie, bądź kiepską atmosferę. Oczywiście mankamenty te rzadko występują razem i dotyczą tylko niektórych firm.

w biurze na manhattanie

Kiedy zatem warto wybrać pracę na etacie? Z pewnością jest dobre rozwiązanie dla młodych osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w życiu zawodowym. Etat daje szansę na poznanie zasad działania firmy od środka, zdobycia wielu cennych umiejętności, a także obycia się w środowisku biznesowym. Jest to dobra okazja na nauczenia się wielu nowych rzeczy przy jednoczesnym niskim poziomie odpowiedzialności. W przypadku wielu osób może okazać się, że właśnie brak większej odpowiedzialności, stabilizacja oraz poczucie bezpieczeństwa są na tyle ważne, że praca na etacie będzie najlepszym pomysłem na resztę życia.

Kiedy warto pomyśleć o własnej firmie?

Prowadzenie własnej firmy jest niemal przeciwieństwem pracy na etacie. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają głowę pełną pomysłów i odwagę, by je realizować. Przedsiębiorcami zazwyczaj zostają ludzie samodzielni i energiczni, którzy lubią decydować i są gotowi brać odpowiedzialność za swoje decyzje. Niestety czasami zdarza się, że świetne pomysły, ambicje i dobre chęci nie wystarczają, by osiągnąć sukces w biznesie. Prowadzenie własnej firmy wymaga poświęcenia się na 100% i zadbania o wiele rzeczy jednocześnie – trzeba nieustannie liczyć, planować, zdobywać klientów, rozliczać się z ZUS i US, dbać o płynność finansową itd. Jak się okazuje, jest to wyzwanie, któremu nie wszyscy dają radę podołać. Jednak własny biznes to szansa na duże zarobki, prestiż oraz nieograniczone możliwości rozwoju. Mając dobry pomysł i chęci, warto je wykorzystać, jednak przedtem dobrze się do założenia firmy przygotować. Przede wszystkim warto opracować dobry biznesplan, zdobyć dodatkowe kwalifikacje, zbadać rynek itp.

Czasem warto też skorzystać z porad specjalistów, którzy obiektywnie ocenią szanse powodzenia planowanego biznesu i być może doradzą… pracę na etacie.

You may also like...