Herbata czy kawa? Co lepiej motywuje pracowników?

Szykując się do pracy, często nie mamy w domu kiedy wypić ciepłej kawy czy herbaty, dlatego robimy to dopiero w pracy. Nie wyobrażamy sobie nie wypicia kawy czy herbaty przed rozpoczęciem pracy – i słusznie. W końcu każdy chce mieć chwilę dla siebie, bo za moment nie będzie na to czasu. Obowiązki pracownika wzywają i trzeba wykonać powierzone nam zadania.

Zarówno kawa i herbata może działać motywująco dla pracowników. Te dwa gorące napoje są chętnie spożywane z rana przed rozpoczęciem pracy, by pobudzić do działania, ale także w późniejszych godzinach, kiedy mamy wolną chwilę i chcemy zrobić sobie przerwę. Kawa kojarzona jest z rozluźnieniem, odpoczynkiem i chwilami wytchnienia, w pracy bywa niezastąpiona, nie wyobrażamy sobie przecież zacząć dnia bez filiżanki kawy. Kawa to pyszny gorący napój, który może decydować nawet o zdobyciu największego kontraktu. A dlaczego? Otóż, kawa jest zastrzykiem ogromnej ilości energii, mającym wpływ na efektywność naszej pracy i zdolność działania oraz dobrze wykonanych powierzonych nam zadań. To ona powoduje, że kiedy jesteśmy zmęczeni, a mimo to do wykonania jest duży projekt, to dzięki niej jesteśmy w stanie sprostać zadaniu, gdyż daje ogromne pokłady siły. Inni zaś wolą delektować się jej smakiem i aromatem, utożsamiając ją z chwilą relaksu i odprężenia. Na temat kawy płyną same pochlebne opinie, przerwa w pracy pomaga odświeżyć pracownikowi umysł i natchnąć do wymyślenia nowych pomysłów.

Personel biurowy może wybrać spośród wielu rodzajów kaw, espresso, americano, latte macchiato, mocha, cappuccino i wiele innych. Na pewno każdy smakosz kawy odnajdzie odpowiedni smak dla siebie. Osoby, które nie przepadają zbytnio za kawą, wybierają herbatę. Ten gorący, smakowity napój również pobudza do działania.  Jak wiadomo herbata zawiera teinę, czyli odpowiednik kofeiny, ma ona właściwości pobudzające, a także wzmacnia koncentrację, co w przypadku pracy biurowej jest bardzo ważne. Oprócz teiny herbata zawiera takie związki jak: tanina, flawonoidy, teanina, witaminy oraz minerały.

Do wyboru jest wiele herbat dla koneserów, którzy kochają ten napój. Można wybierać spośród herbat czarnych, zielonych, a także owocowych, każdy odnajdzie swój jedyny niepowtarzalny smak. Największym popytem cieszy się herbata Rooibos, jej smak jest delikatny i słodki, a napar ma piękny, bursztynowy kolor. Oprócz walorów smakowych, herbata ta ma także właściwości prozdrowotne. Napar z liści ma działanie antyoksydacyjne, pomaga w nadciśnieniu, usprawnia funkcjonowanie układu krwionośnego, ale posiada też wiele innych pozytywnych właściwości. Zarówno kawa jak i herbata są niezastąpione w biurze. To one popychają nas do działania, powodują, że efektywniej możemy pracować, a szef może być zadowolony z naszej wykonanej pracy. Jednak to kawa ma silniejsze właściwości i to ona powoduje, że mamy większą motywację do pracy. Dodaje nam energii i sił witalnych, nawet jeśli jesteśmy po nieprzespanej nocy to kawa potrafi zdziałać cuda i spowodować większą produktywność w pracy.

You may also like...